top of page
  • Editör

Kedilerde Cilt Sağlığı

Güncelleme tarihi: 28 Eki 2023

Kedilerde cilt sorunları ne yazık ki sık görülmektedir. Kuru, kepekli, ve mat bir cilt küçük bir sorun gibi görünse de kedinizin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir. Kaşıntı, kaşıntı nedeni ile ciltte tahriş ve yara oluşumu, ilerleyen vakalarda iltihaplanma ve farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle kedilerde cilt sağlığını iyileştirecek öneri ile karşınızdayız.

Parlak ve canlı tüylere sahip kediler ilgi çekicidir. Görsel güzelliklerinin yanı sıra sağlıklı bir vücuda sahip olduklarının da sinyalini verirler. Bu nedenle sağlıklı tüylere sahip kedi sahipleri kendileri ile gurur duyarken diğerleri genellikle endişeli ve mutsuzdur. Hiç dert etmeyin, çünkü biz buradayız ve kedinizin cildinin ışıldaması için basit öneriler sunacağız.


Kedinizin Cildini Nasıl İyileştirirsiniz?

Kedinizin cildinin durumu, genel sağlığının iyi bir göstergesidir. Kedilerdeki cilt sorunları, daha ciddi sağlık sorunlarının da bir göstergesi olabilir. Örneğin, sürekli tüylerini yolan bir kedi parazitlerden muzdarip olabilir. Benzer şekilde, sürekli kendini kaşıyan bir kedinin alerjisi olabilir. Sağlıklı beslenme, etkili pire kontrolü ve iyi tımar, kedinizin sağlıklı cildi için önemlidir.

Tam ve Dengeli Beslenme Sağlayın

Kedinizin cilt sorunları ile baş etmenin ilk adımı, doğru beslenme biçimini almasını sağlamaktır. İnsanlar gibi kediler de hayatta kalmak ve gelişmek için çeşitli besinlere ihtiyaç duyar. Kötü beslenme birçok soruna yol açabilir ve evcil hayvanınızın yaşam kalitesini düşürebilir.

Kötü beslenme, mat, kuru cilde ve kırılgan tüylere neden olabilir. Aslında, ülkemizdeki evcil kedilerin %57’si aşırı kilolu veya obezdir. Fazla kilolu kediler vücutlarını tamamen temizlemekte zorlanırlar, bu da tüylerin matlaşmasına neden olur. Bu nedenle;

  • Mama seçiminde bilinçli olmalısınız deri ve tüy bakımı için en iyi kedi maması listemizden bilgi alabilirsiniz.

  • Kedinizin kilo, yaş ve özel ihtiyaçlarını tam ve dengeli oranda karşılayan bir mama seçimi yapmalısınız.

  • Mama kullanımı konusunda bilinçli olmalısınız.

  • Mamayı uygun koşullarda saklamalısınız. Aksi takdirde bayatlayabilir, bozulabilir ve mamanın besin değeri düşebilir.

En iyi kedi yaş maması yada en iyi kuru kedi mamasını tercih edebilirsiniz. Uzmanlar genellikle iki çeşidin harmanlanarak kullanılmasından yanadır. Her iki yani yaş mama ve kuru mama faydalarından kazanım sağlamak için en iyi yol budur. Çünkü protein ve esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir diyet beslemek, kedinizin derisini ve tüylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu besinler, kedinizin tüyünün ana yapı taşı olan keratin üretimi için gereklidir. Yüksek kaliteli bir protein diyeti, keratin üretimini artırarak kedinizin cildinin yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olur.

Düzenli Olarak Bakım Yapın

Sağlıklı bir kedi için bakım alışkanlıkları çok önemlidir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, iyi bakım, kedinizin derisini ve tüylerini sağlıklı tutmada önemli bir faktördür. Kedinizin tüyleri yağlı veya kirliyse, altta yatan sağlık sorunlarının bir işareti olabilir. Ayrıca parazitleri veya alerjileri de gösterebilir.

Kediler için iyi bakım alışkanlıkları uygulamak, cildini iyileştirebilir ve kaşınmasını ve huysuzlaşmasını önleyebilir. Kedinizi tımarlamak, cildi koruyan ve gevşek tüyleri ve kiri temizleyen sebum üretimini uyaracaktır. Ayrıca kedinin vücut ısısını soğutmaya yardımcı olur. Köpeklerin aksine, kediler terlemez veya nefes nefese kalmaz, bu nedenle düzenli bakım onların serin kalmasına yardımcı olur.

Kedinizi tımarlarken, strese sokmamaya dikkat edin. Sinirlenirse, onu zorlamamaya çalışın. Bu, tüm süreci acı verici bir deneyim gibi gösterebilir. Bunun yerine, iyi davranışlarını ödüllendirmek için kedinize sağlıklı atıştırmalıklar sunun. Rahatladıktan sonra, daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. Zamanla kediniz sürece alışacak ve daha işbirlikçi bir katılımcı olacaktır.

Düzenli Yıkayın

Kedinizde belirli cilt rahatsızlıkları varsa, kedinizi düzenli olarak yıkamanız önemlidir. Bunun nedeni, temas ettiği alerjen miktarını azaltacağındandır. Bununla birlikte, düzenli banyo yapmak yalnızca kediniz buna tolerans gösterdiğinde etkilidir. Kediler için yapılmış ilaçlı bir şampuan bunu başarmanıza yardımcı olabilir.

Kedinizi yıkarken ılık su kullandığınızdan emin olun. Sıcak veya soğuk su kullanmak kedinizi şok edebilir. Bunun yerine, su basıncını kontrol etmenizi sağlayan bir dökme yöntemi kullanmayı deneyin. Bu yöntem kediniz için daha az streslidir ve kedinizin kaşınmasını veya tahriş olmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, kalıntıları gidermek için kedinizin tüylerini fırçaladığınızdan emin olun.

Kediniz temizlendikten sonra silerek kurulamalısınız. Banyodan sonra kedinize bir ziyafet de sunabilirsiniz. Bir ödül, kedinizi banyo zamanını dört gözle beklemeye teşvik edebilir. Kedinizi temiz ve sakin tutmak için haftada en az bir kez banyo yapmayı deneyin. Elbette düzenli yıkama cilt sorunlarını gidermek içindir. Diğer koşullarda hangi sıklıkta yıkamanız gerektiğini veterinere danışmalısınız. Banyo yapmanın gerekli olup olmadığını belirleyebilmek için kedinizin cildinin tahriş olmuş bölgelerini izlemeyi unutmayın.

25 görüntüleme0 yorum

Kommentit


bottom of page